Handheld Grating Patented Spectrophotometer
Make the color difference clear, a high-precision spectrophotometer, for the objective measurement and description of the color of surface, in any light condition. TS7700 features a 1000 - line precision blazed grating for light splitting and a silicon photocell array detector with a large photosensitive area. This setup ensures high - speed, accurate, stable, and consistent measurements.
Key Highlights
Reliable,1000 line precision blazed grating
Optical resolution in the visible range is less than 10nm
Excellent repeatability (ΔEab ≤ 0.02) and inter - instrument error (ΔEab ≤ 0.15)
Dual - aperture options (φ8mm and φ4mm, with both flat and tip types)
D/8 (SCI/SCE) measurement structure, compliant with multiple international standards
Extensively used in plastic electronics, paint coatings, textile printing and dyeing, printing, automotive, medical, cosmetics, and food industries
Start a new era of intelligent color measurement, Ts7x series are precision grating instruments with many applications that 3nh company has spent 3 years to design and is developed by 3nh independent intellectual property rights. The instrument adopts 1000 line precision blazed grating as the spectroscopic element, the silicon photocell array with large photosensitive area as the detector, the full spectrum led with high life as the light source, and the optical resolution is less than 10nm in the visible light range.

The top spectrophotometer in the industry, with world-class accuracy, is suitable for high-end measurement. High performance, high precision, and high stability. Under the condition of d/8 geometric optical illumination recommended by CIE, TS7700 grating spectrophotometer can accurately measure the SCI and SCE reflectance data of samples / fluorescent samples, and also can accurately measure and express various color difference formulas and color indexes in various color spaces. With spectrophotometer TS7700, it can easily realize the accurate transmission of color and can also be used as the detection equipment of accurate color matching system.

The 3nh professional colorimeter series accurately resolves color deviation issues in printing, coatings, textiles, industrial manufacturing and other industries, helping enterprises cut rework costs by 60%.
Spectrophotometer TS7700 is also widely used in the color quality control of various products. TS7700 is equipped with high-end color management software, which is connected to the computer to realize more function expansion. The instrument has stable performance, accurate color measurement and powerful function. It is widely used in plastic electronics, paint and coating, textile printing and dyeing, printing paper, automobile, medical treatment, cosmetics and food industries, as well as scientific research institutions and laboratories etc.

Adopting the internationally recognized D/8 (SCI/SCE) measurement structure to more objectively reflect the color itself and reduce the impact of surface texture on test results. conforming to CIE No.15, GB / T 3978, GB 2893, GB / T 18833, iso7724 / 1, ASTM e1164, din5033 teil7;

No missing spectrum
White light is more stable
Further improve accuracy
Support UV measurement

4 measurement apertures to meet the measurement needs of most special samples.

Dual optical path system, the optical resolution in the visible range is less than 10nm, which can measure the SCI and SCE spectrum of the sample at the same time;

Significantly improved repeatability:
Spectral colorimeters have more spectral segmentation, higher resolution, greatly improved repeatability, and more accurate color measurement than colorimeters


Accurate spectrum and lab data, used for color matching and accurate color transmission;

High hardware configuration: 3.5-inch TFT true color screen, capacitive touch screen, 1000 line blazed grating, silicon photocell array detector with large photosensitive area, etc;

USB / Bluetooth dual communication mode, wider adaptability;


Provide CIE LAB, XYZ, Yxy, LCh, CIE LUV, s-RGB, HunterLab, β xy, DIN Lab99 Munsell (C/2) color spaces, and D65,A,C,D50,D55,D75, F1,F2(CWF),F3,F4,F5, F6,F7(DLF),F8 ,F9,F10(TPL5),F11(TL84),F12(TL83/U30) Multiple observation light sources can meet the special measurement needs under different measurement conditions.






Along with multifunctional apertures and supports for 40+ illuminants, color spaces, and SCI/SCE measurements, it is able to color match a variety of materials including plastics, textiles, coatings, and prints.
How to Use Spectrophotometer TS7700: how to start the instrument, calibration, measurement procedures for different sample types, how to switch between different color spaces and light sources, how to use the double locating (camera and illumination) and aperture functions, and how to export results with USB / Bluetooth.
Contact Experts to Learn More About the TS7700
| Model | TS7700 |
| Optical Geometry | Reflect: di:8°, de:8°(diffused illumination, 8-degree viewing angle) |
| SCI (specular component included)/SCE (specular component excluded) ; Include UV / excluded UV light source | |
| Conforms to CIE No.15,GB/T 3978,GB 2893,GB/T 18833,ISO7724-1,ASTM E1164,DIN5033 Teil7 | |
| Characteristic | double apertures for accurate color analysis and transmission in laboratory |
| It is used for precise color measurement and quality control in plastic electronics, paint and ink, textile and garment printing and dyeing, printing, ceramics and other industries, and for fluorescent sample measurement. | |
| Integrating Sphere Size | Φ40mm |
| Light Source | Combined full spectrum LED light source, UV light source |
| Spectrophotometric Mode | Flat Grating |
| Sensor | Silicon photodiode array (double row 40 groups) |
| Wavelength Range | 400~700nm |
| Wavelength Interval | 10nm |
| Semiband Width | 10nm |
| Measured Reflectance Range | 0-200% |
| Measuring Aperture | MAV:Φ8mm/Φ10mm;SAV:Φ4mm/Φ5mm |
| Specular Component | SCI&SCE |
| Color Space | CIE LAB,XYZ,Yxy,LCh,CIE LUV,s-RGB,HunterLab,βxy,DIN Lab99 Munsell(C/2) |
| Color Difference Formula | ΔE*ab,ΔE*uv,ΔE*94 ,ΔE*cmc(2:1),ΔE*cmc(1:1) ,ΔE*00, DINΔE99, ΔE(Hunter) |
| Other Colorimetric Index | Spectrum Reflectance Rate, WI(ASTM E313-00,ASTM E313-73,CIE/ISO,AATCC,Hunter,TaubeBergerStensby), YI(ASTM D1925,ASTM E313-00,ASTM E313-73) Metamerism Index Mt, Staining Fastness, Color Fastness, Strength (dye strength, tinting strength), Opacity 8-degree Gloss, 555 Index,Blackness(My,dM), Color Density CMYK(A,T,E,M), Tint(ASTM E313-00),Munsell(Some functions are realized through the computer) |
| Observer Angle | 2°/10° |
| Illuminant | D65,A,C,D50,D55,D75,F1,F2(CWF),F3,F4,F5,F6,F7(DLF),F8,F9,F10(TPL5),F11(TL84),F12(TL83/U30),B,U35,NBF, ID50,ID65,LED-B1,LED-B2,LED-B3,LED-B4,LED-B5,LED-BH1,LED-RGB1,LED-V1,LED-V2,LED-C2,LED-C3,LED-C5, Light source can be customized(a total of 41 kinds of light sources, some of which are realized through the host computer/APP) |
| Displayed Data | Spectrogram/Values, Samples Chromaticity Values, Color Difference Values/Graph, PASS/FAIL Result, Color Offset |
| Measuring Time | About 1.5s (Measure SCI & SCE about 3.2s) |
| Repeatability | Spectral reflectance: MAV/SCI, Standard deviation within 0.08% (400 nm to 700 nm: within 0.18%) |
| Chromaticity value: MAV/SCI, within ΔE*ab 0.02 ( When a white calibration plate is measured 30 times at 5 second intervals after white calibration) | |
| Inter-instrument Error | MAV/SCI, Within ΔE*ab 0.15 (Average for 12 BCRA Series II color tiles) |
| Measurement Mode | Single Measurement, Average Measurement(2-99times) |
| Locating Method | Camera Locating,stabilizer cross position |
| Dimension | L*W*H=129X76X217mm |
| Weight | Approx 600g |
| Battery | 3.7V,5000mAh Li-ion battery, 6000 measurements within 8 hours |
| Illuminant Life Span | 5 years, more than 3 million times measurements |
| Displayed Data | 3.5-inch TFT color LCD, Capacitive Touch Screen |
| Data Port | USB, Bluetooth 5.0 |
| Data Storage | Standard 1000 Pcs, Sample 30000 Pcs |
| Language | Simplified Chinese, English, traditional Chinese,Russian |
| Operating Environment | 0~40℃, 0~85%RH (no condensing), Altitude < 2000m |
| Storage Environment | -20~50℃, 0~85%RH (no condensing) |
| Standard Accessory | Power Adapter, User Guide, PC Software(Download from office website), USB cable, White and Black Calibration Cavity, Protective Cover, Wrist strap, 8mm flat aperture, 8mm tip aperture, 4mm flat aperture, 4mm tip aperture |
| Optional Accessory | Micro Printer, Powder Test Box |
| Notes | The specifications are subject to change without notice. |
With 12 rigorous quality inspection processes in place, we ensure a high yield rate of up to 98% for processed precision Measurement Instruments.












FAQs About TS7700 Portable Spectrophotometers
Our machine is packed by standard export wooden box, it won’t be damaged. We’ve delivered many testing machines abroad by sea or by air without damage.
At most of time, we have Spectrophotometer stock in the factory. Generally it is 1-3 working days after the payment confirmed. After shipped, we will email you the tracking number. You can check the shipping status of your order on the website. If you are in urgent need, we can consider making special arrangement for you.
Colorimeters or spectrophotometers are used to measure liquid color. They measure light coming through or reflecting off the liquid. Readings can be reported as Lab*, RGB, or absorbance units. So that objective color analysis can be used to control quality, or to measure chemical concentration.
Many people might answer "with the human eye", but this is actually not comprehensive. The human eye cannot accurately distinguish the colors of similar objects. Furthermore, everyone's perception of color varies. Therefore, people have developed color measurement tools based on the CIE color system.
Currently, there are two main types of commonly used colorimeters, as follows:
Colorimeter - It is an ideal choice for quality control (QC) on production lines, used to detect color differences.
Spectrophotometer - It is suitable for the development of color characteristics and color analysis in laboratories.
Colorimetry is a method that applies color intensity to ascertain the chemical concentrations. It is founded on Beer-Lambert Law, whereby the absorbance at a given wavelength is proportional to the concentration. It is popular in environmental and biochemical testing.
Discuss your project with one of our product specialists:
0086 755 26508999We respond to quote requests within 1 business day.
service@3nh.comSubmit a demo request for the product you're interested in.
Get a Demo