Print & Packaging Perfect Color Density for Brand Consistency
3nh YD5010 Plus Grating Spectrophotometer Densitometer with 45/0(45 ring-shaped illumination, 0 degree viewing angle), comply to standard ISO 5-4,CIE No.15. It is suitable for using in ink printing, in Film Processing, Textile Printing and Dyeing, Plastic Electronics and Other Industries for Color Measurement and Quality Control, No Complex Calibration – Just Fast, Reliable Density Readings
Key Highlights
45/0 geometrical optics structure, comply with CIE
Reflectance spectrum, CMYK density and Lab
3.5-inch TFT true-color screen, capacitive touch screen, concave grating
Ergonomic structure design
Φ2/4/8mm Optional apertures
Pinting plants process control and quality control
3nh launched new model YD5010 Plus Grating Spectrophotometer Densitometer with 45/0(45 ring-shaped illumination, 0 degree viewing angle), comply to standard ISO 5-4,CIE No.15. It is suitable for using in ink printing, in Film Processing, Textile Printing and Dyeing, Plastic Electronics and Other Industries for Color Measurement and Quality Control;especially suitable for the measurement and quality control of optical density and dot enlargement in ink printing; and it is able to customize single aperture Φ2mm,Φ4mm,Φ8mm.

Under the 45/0 geometric optical illumination and the testing conditions of M O, M 1,M 2 , M 3 stipulated by ISO 13655 standard, the instrument can accurately measure the reflectance data of samples. Under multiple color spaces, it can accurately measure various printing density indexes, color difference formulas and color indexes, and can meet the user's regular testing of various parameters.
1.Perfect combination of the beautiful appearance and the ergonomic structure design;
2.Combined LED light sources with long life and low power consumption, including UV light;
3.Optional apertures: Φ2/4/8mm, adapt to more samples;
4. Accurately measure reflectance spectrum, CMYK density and Lab value of the sample;
5.High-configuration electronic hardware: 3.5-inch TFT true-color screen, capacitive touch screen, concave grating, 256-pixel dual-array CMOS image sensor, etc.;
6.Two standard observer angles: 2/10, multiple light source modes and color systems;
7.USB mode is widely useful;
8.Large-capacity storage space, over 10,000 test data;
9.Especially suitable for process control and quality control of printing plants;
10. PC software has powerful function expansion.
Based on the spectrophotometric principle, the spectrodensitometer acquires spectral data of objects within the visible light range via hardware components including light sources, spectroscopic systems, and detectors.
Integrated with powerful color evaluation and management software, it can not only accurately calculate color parameters such as tristimulus values, chromaticity coordinates, and color difference, but also features functions like color formulation prediction, quality control chart generation, and color comparison and analysis of products from different batches.
With intuitive data, charts and a visualized operation interface, it fully meets the requirements for precise color management and analysis in industries such as printing, textiles, and coatings.
It is mainly applied in industries such as printing, packaging, advertising, photography, textiles, coatings and plastics, as well as in relevant color management institutions and scientific research units. It can accurately measure color parameters including density, chromaticity and spectral reflectance. By conducting color measurements on samples like printed materials, textiles and coatings, it achieves precise color matching and quality control.
With the assistance of color evaluation and management software, it also enables the analysis, storage and comparison of color data, the establishment of color standards and databases, and the research on the variation rules of colors under different media and environments, thus providing comprehensive solutions for color management and process optimization.
Contact us today to discuss your printing color measurement needs, request a product demo, or customize a solution tailored to your industry. Let’s turn color consistency into your competitive advantage.
| Model | YD5010 Plus |
| Measurement Geometry | 45/0(45 ring-shaped illumination, 0 degree viewing angle); ISO 5-4,CIE No.15 |
| Features | Common spectrophotometer densitometer, apply in ink printing, in Film Processing, Textile Printing and Dyeing, Plastic Electronics and Other Industries for Color Measurement and Quality Control;especially suitable for the measurement and quality control of optical density and dot enlargement in ink printing;able to customize single aperture Φ2mm,Φ4mm,Φ8mm. |
| Light Source | Combined LED Light, UV Light |
| Spectral separation device | Concave Grating |
| Detector | 256 Image Element Double Array CMOS Image Sensor |
| Wavelength Range | 400~700nm |
| Wavelength Pitch | 10nm |
| Half Bandwidth | 10nm |
| Measurement Conditions | Compliance with ISO 13655 measurement conditions; M0 (CIE Light Soure A) M1 (CIE Light Soure D50) M2 (Excluding UV light source) M3 (M2+Polarized light filter) |
| Density Standards | ISO Status A, E, I, T |
| Density index | Density value, density difference, dot area, dot enlargement, overprint, printing characteristics, printing contrast, tone error and gray level |
| Measurement aperture | Customized one aperture:Φ2mm,Φ4mm,Φ8mm optional |
| Color Spaces | CIE LAB,XYZ,Yxy,LCh |
| Color Difference Formula | ΔE*ab,ΔE*94,ΔE*00 |
| Other Colorimetric Index | / |
| Observer Angle | 2°/10° |
| Illuminants | A,C,D50,D55,D65,D75,F2,F7,F11,F12 |
| Measurement Time | About 1.5s |
| Repeatability | Density: Within 0.01 D |
| Chromaticity value:within ΔE*ab 0.04 ( When a white calibration plate is measured 30 times at 5 second intervals after white calibration) Except M3 | |
| Inter-instrument Error | Within ΔE*ab 0.2 (Average for 12 BCRA Series II color tiles) Except M3 |
| Measurement mode | Single Measurement, Average Measurement(2-99) |
| Size(L*W*H) | 184*77*105mm |
| Weight | About 600g |
| Power source | Li-ion battery. 5000 measurements within 8 hours |
| Illuminant Life Span | 5 years, more than 3 million times measurements |
| Display | 3.5-inch TFT color LCD, Capacitive Touch Screen |
| Interface | USB, |
| Data memory | 10000 pcs |
| Language | Simplified Chinese, English, Traditional Chinese |
| Working Environment | Temperature: 0~40℃; Humidity: 0~85% (No Condensation);altitude: less than 2000 m |
| Storage Environment | Temperature: -20~50℃; Humidity: 0~85% (No Condensation)) |
| Standard Accessory | Power Adapter, USB Cable, Built-in li-ion battery, User Manual, software(download from the website),White and Black Calibration Board, Protective Cover,Polarization filter box,Locating Plate |
| Optional Accessory | Micro Printer |
| Notes: The specifications are subject to change without notice. | |
The Spectroscopic Color-Densitometer combines advanced spectral sensing technology with density measurement capabilities, supporting multiple color spaces and density standards to meet rigorous industrial color management requirements.
FAQs About YD5010 Spectrodensitometer
A digital coating thickness gauge is used to measure the thickness of dried paint. It measures coating thickness specification non-destructively, helping to maintain consistent quality and performance.
Gloss level is the extent of reflectance of light on a surface. It measures the shininess or dullness of a finish, from flat or matte to high gloss. It is important in aesthetic, functional, and quality control applications.
The Colour Assessment Cabinet (CAC) is a controlled environment used for the visual evaluation of color wherein the light sources are consistent.
Many people might answer "with the human eye", but this is actually not comprehensive. The human eye cannot accurately distinguish the colors of similar objects. Furthermore, everyone's perception of color varies. Therefore, people have developed color measurement tools based on the CIE color system.
Currently, there are two main types of commonly used colorimeters, as follows:
Colorimeter - It is an ideal choice for quality control (QC) on production lines, used to detect color differences.
Spectrophotometer - It is suitable for the development of color characteristics and color analysis in laboratories.
Standard light sources make sure that the results of color evaluations are comparable and consistent, no matter when and where the assessments are made, or the varying production runs.
Our machine is packed by standard export wooden box, it won’t be damaged. We’ve delivered many testing machines abroad by sea or by air without damage.
Discuss your project with one of our product specialists:
0086 755 26508999We respond to quote requests within 1 business day.
service@3nh.comSubmit a demo request for the product you're interested in.
Get a Demo