Quick Color Comparisons Spectrocolorimeter TS7020
The TS7020 Portable Spectrocolorimeter is a compact, handheld color measurement device designed to provide stable color comparisons for materials and products wherever color control is important. Lightweight and portable, handheld TS7020 Spectrocolorimeter offer the convenience of bringing the device to the sample
Key Highlights
CMOS dual-beam splitting sensor
Standard spaces like CIE LAB, XYZ, and s-RGB
D/8 optical geometry (SCI/SCE)
Two measurement apertures (φ8mm and φ4mm)
400 - 700 nm full - waveband balanced LED light source
2.8-inch TFT touchscreen ensures intuitive operation
Good repeatability (ΔEab ≤0.10) and inter-instrument agreement (ΔEab ≤0.3)
Suitable for quality control in industries like paints, plastics, and textiles
TS7020 is a new portable spectrocolorimeter with 3nh own core research and development technology. It is the high level colorimeter in spectral architecture. In addition to ensure accurate relative ΔE at the same time, it is also to ensure the accuracy of the absolute value of L, A and B for a long time. And it can pass the international standards and national standards of calibration any time any where. Using built-in silicon photodiode array (double row group 24) sensors, imported whiteboard, repeatability ΔE * ab is easily controlled within 0.08. The measurement speed and convenience of the operation makes it easy to use. TS7020 spectrocolorimeter can all quickly judge color difference measurement when connecting to PC software or not. With powerful functions and 8 mm aperture, it meets the industry production and quality inspection of accurate color difference control like plastic electronics, paint and ink, textile printing and dyeing, printing, ceramic industry etc.
With 8mm aperture, TS7020 spectroclorimeter is widely suitable for the industry production and quality inspection of accurate color difference control like plastic electronics, paint and ink, textile printing and dyeing, printing, ceramic industry etc.

1.Adopt fullwaveband balanced LED light source
The full waveband balanced LED light source ensures sufficient spectral distribution in the visible light range, avoids the spectral loss of white LED in specific waveband, and ensures the measurement speed and accuracy of the measurement results.

2. Silicon photodiode array sensor (24groups with double rows)
The dual-24 array sensor with larger area has strong light but not saturate, higher sensitivity of low light and wider spectral response range, which ensures the measurement speed, accuracy, stability and consistency of the instrument.
3.Ergonomic design and easy measuring device
TS7020 spectrocolorimeter has a beautiful, smooth shape and comfortable grip, in line with the structure design of human mechanics, fit the palm for continuous testing, so that you can use it quickly and easily. An automatic measuring device is added, which is portable, quick and easy to measure.
4. Calirbation Certificate
Each TS7020 spectrocolorimeter has been verified and tested. After leaving the factory, each instrument is verified according to the measurement standards of authoritative verification departments, and the measurement data are traceable to the National Metrotechnical Institute to ensure the authority of the instrument test data.

5. ETC real-time calibration technology
TS7020 spectrophotometer adopts imported standard white board, which is resistant to yelloping and dirt infiltration and can be wiped, ensuring the long-term accuracy of the instrument. An innovative ETC real-time Calibration technique is also used, with a built-in standard white board into the optical system, which is reliably accurate and repeatable for each Test.

6. Color management software
SQCX quality management software with TS7020 spectrocolorimeter is suitable for quality monitoring and color data management in various industries. Data the user's color management, compare color differences, generate test reports, provide multiple color space measurement data, and customize the customer's color management.

7. Powder Color Measurement Case


Technical Specification
| Model | TS7020 |
| Optical Geometry | D/8(diffused illumination, 8-degree viewing angle) |
| SCI Mode | |
| Characteristic | Φ8mm apertures, Used for accurate color measurement and quality control in plastic electronics, paint and ink, textile and garment printing and dyeing, printing, ceramics and other industries |
| Integrating Sphere Size | Φ40mm |
| Light Source | Combined full spectrum LED light source |
| Spectrophotometric Mode | Flat Grating |
| Senso | Silicon photodiode array (double row 24 groups) |
| Wavelength Range | 400~700nm |
| Wavelength Interval | / |
| Semiband Width | 10nm |
| Measured Reflectance Range | L:0~100; reflectivity:The reflectivity can be measured at 3 specific wavelengths specified by the user (default: 440nm, 550nm, 600nm) |
| Measuring Aperture | Φ8mm |
| Specular Component | SCI |
| Color Space | CIE LAB,XYZ,Yxy,LCh |
| Color Difference Formula | ΔE*ab,ΔE*00 |
| Other Colorimetric Index | / |
| Observer Angle | 10° |
| Illuminant | D65,A,F2(CWF) |
| Displayed Data | Reflectivity (the user specifies the reflectivity at 3 specific wavelengths), Samples Chromaticity Values, Color Difference Values/Graph, PASS/FAIL Result, Color Simulation, Color Offset |
| Displayed Accuracy | Display 0.1, storage 0.01 |
| Measuring Time | About 1.5s |
| Repeatability | Chromaticity value: MAV/SCI, within ΔE*ab 0.08 ( When a white calibration plate is measured 30 times at 5 second intervals after white calibration) |
| Inter-instrument Error | MAV/SCI, Within ΔE*ab 0.4 (Average for 12 BCRA Series II color tiles) |
| Measurement Mode | Single Measurement, Average Measurement(2-99times) |
| Locating Method | Stabilizer cross position |
| Dimension | L*W*H=81X71X214mm |
| Weight | About 460g |
| Battery | Li-ion battery, 6000 measurements within 8 hours |
| Illuminant Life Span | 5 years, more than 3 million times measurements |
| Display | 3.5-inch TFT color LCD, Capacitive Touch Screen |
| Data Port | USB |
| Data Storage | Standard 500 Pcs, Sample 10000 Pcs |
| Language | Simplified Chinese, English, Traditional Chinese |
| Operating Environment | 0~40℃, 0~85%RH (no condensing), Altitude < 2000m |
| Storage Environment | -20~50℃, 0~85%RH (no condensing) |
| Standard Accessory | Power Adapter, USB Cable, User Guide, PC Software(Download from office website), White and Black Calibration Cavity, Protective Cover, Wrist strap, 8mm flat aperture |
| Optional Accessory | USB Micro Printer, Powder Test Box |
| Notes | Technical parameters are onlyfor reference, subject to the actual sale of the product |
FAQs About TS7020 Spectrocolorimeter
The most important equation is A = 2εcl, where A is the absorbance, 2 is a constant, ε is the molar absorptivity (L/mol cm), c is the concentration (molL-11), and l is the path length (cm). This can be used to relate the absorbance to the concentration, allowing quantification through colorimetric assays.
The various colors can be measured by the way a surface reflects, absorbs, or transmits light at different wavelengths. These responses may be measured using instruments such as colorimeters or spectrophotometers to give numeric values in a standardized color space such as L *a*b*.
A colorimeter is used to measure the intensity of color of a solution by measuring its absorbance at selected wavelengths of light. It is widely applied in chemistry, food, pharmaceuticals, and quality control to determine concentration, track color changes, or product uniformity.
A Spectrophotometer color measuring device objectively determines the color of a surface. It is used wherever accurate color matching, reproducibility or deviation control is needed – for example in quality assurance, product development or incoming goods inspection.
Capture color information: They detect light reflected, transmitted, or emitted by a sample using optical sensors.
Quantify color data: They convert the captured optical signals into standardized numerical values, such as RGB, CMYK, or CIELAB coordinates.
Compare color consistency: They compare the measured color data of a sample against a target or standard to assess color accuracy and uniformity.
A spectrophotometer measures the full visible color spectrum (typically 400–700 nm). It offers significantly higher precision and enables detailed evaluations – including spectral curves, ΔE values, and color distance measurements. It is the preferred choice for demanding applications in labs or color development environments. learn more..
The core difference between a colorimeter and a spectrophotometer lies in their light measurement methods. A colorimeter measures color values based on the tristimulus method (e.g. LAB or RGB) and compares the sample to a reference. It's ideal for quick, repeatable measurements under consistent conditions – such as in production or incoming goods control.
Discuss your project with one of our product specialists:
0086 755 26508999We respond to quote requests within 1 business day.
service@3nh.comSubmit a demo request for the product you're interested in.
Get a Demo