In line with Chinese Grade 1 Spectrodensitometer standard
3nh YD5050 Plus Grating Spectrophotometer Densitometer with 45/0(45 ring-shaped illumination, 0 degree viewing angle), comply to standard ISO 5-4,CIE No.15. It is suitable for using in ink printing, in Film Processing, Textile Printing and Dyeing, Plastic Electronics and Other Industries for Color Measurement and Quality Control, Speed + Accuracy: 3nh Grating Spectrodensitometer Streamlines Your Color Density Workflow
Key Highlights
45/0 geometrical optics structure, comply with CIE
Reflectance spectrum, CMYK density and Lab
3.5-inch TFT true-color screen, capacitive touch screen, concave grating
Ergonomic structure design
Φ2/4/8mm Optional apertures
Pinting plants process control and quality control
3nh launched new model YD5050 Plus Grating Spectrophotometer Densitometer with 45/0(45 ring-shaped illumination, 0 degree viewing angle), comply to standard ISO 5-4,CIE No.15. It is suitable for using in ink printing, in Film Processing, Textile Printing and Dyeing, Plastic Electronics and Other Industries for Color Measurement and Quality Control;especially suitable for the measurement and quality control of optical density and dot enlargement in ink printing.

Under the 45/0 geometric optical illumination and the testing conditions of M O, M 1,M 2 , M 3 stipulated by ISO 13655 standard, the instrument can accurately measure the reflectance data of samples. Under multiple color spaces, it can accurately measure various printing density indexes, color difference formulas and color indexes, and can meet the user's regular testing of various parameters.
Product Features
1. 45/0 geometrical optics structure, comply with CIE, the testing conditions of M O, M 1,M 2 , M 3 stipulated by ISO 13655 standard, it can accurately measure various printing density , overprint rate and other printing parameters.
2. Accurately measure reflectance spectrum, CMYK density and Lab value of the sample;
3. High-configuration electronic hardware: 3.5-inch TFT true-color screen, capacitive touch screen, concave grating, 256-pixel dual-array CMOS image sensor, etc.;
4. Perfect combination of the beautiful appearance and the ergonomic structure design;
5. Optional apertures: Φ2/4/8mm, adapt to more samples;
6. Large-capacity storage space, over 20,000 test data
7. Combined LED light sources with long life and low power consumption, including UV light;
8. USB/Blue2.1 dual communication mode is widely useful;
9. Especially suitable for process control and quality control of printing plants;
10. PC software has powerful function expansion.
3nh offers a comprehensive range of professional densitometry instruments designed to deliver accurate, repeatable density measurements across diverse materials and industries. From portable handheld devices to high-performance bench-top models, our densitometers provide reliable data for ink density, film thickness, coating opacity, and substrate analysis. Equipped with advanced optical sensors and intelligent software, 3nh densitometry tools ensure consistent quality control, reduce material waste, and optimize production efficiency for printing, packaging, textiles, and coating applications.

We’re always happy to discuss new color measurement projects. If you don’t see what you’re looking for above, get in touch. Our team will be glad to help, Our color specialists support you one to one.
| Model | YD5050 Plus |
| Measurement Geometry | 45/0(45 ring-shaped illumination, 0 degree viewing angle); ISO 5-4,CIE No.15 |
| Features | high accuracy spectrophotometer densitometer, apply in ink printing, in Film Processing, Textile Printing and Dyeing, Plastic Electronics and Other Industries for Color Measurement and Quality Control;especially suitable for the measurement and quality control of optical density and dot enlargement in ink printing;able to customize single aperture Φ2mm,Φ4mm,Φ8mm. |
| Light Source | Combined LED Light, UV Light |
| Spectral separation device | Concave Grating |
| Detector | 256 Image Element Double Array CMOS Image Sensor |
| Wavelength Range | 400~700nm |
| Wavelength Pitch | 10nm |
| Half Bandwidth | 10nm |
| Measurement Conditions | Compliance with ISO 13655 measurement conditions; M0 (CIE Light Soure A) M1 (CIE Light Soure D50) M2 (Excluding UV light source) M3 (M2+Polarized light filter) |
| Density Standards | ISO Status A, E, I, T |
| Density index | Density value, density difference, dot area, dot enlargement, overprint, printing characteristics, printing contrast, tone error and gray scale, density scanning |
| Measurement aperture | Customized one aperture:Φ2mm,Φ4mm,Φ8mm optional |
| Color Spaces | CIE LAB,XYZ,Yxy,LCh,CIE LUV,HunterLAB |
| Color Difference Formula | ΔE*ab,ΔE*94,ΔE*00,ΔE*uv,ΔE*cmc(2:1),ΔE*cmc(1:1),ΔE(Hunter) |
| Other Colorimetric Index | WI(ASTM E313,CIE/ISO,AATCC,Hunter), YI(ASTM D1925,ASTM 313), MI (Metamerism Index),Opacity, |
| Observer Angle | 2°/10° |
| Illuminants | A,C,D50,D55,D65,D75,F2(CWF),F7(DLP),F11(TL84),F12(TL83/U30),F1,F3,F4,F5,F6,F8,F9,F10(TPL5) |
| Measurement Time | About 1.5s |
| Repeatability | Density: Within 0.01 D |
| Chromaticity value:within ΔE*ab 0.03 ( When a white calibration plate is measured 30 times at 5 second intervals after white calibration) Except M3 | |
| Inter-instrument Error | Within ΔE*ab 0.18 (Average for 12 BCRA Series II color tiles) Except M3 |
| Measurement mode | Single Measurement, Average Measurement(2-99) |
| Size(L*W*H) | 184*77*105mm |
| Weight | About 600g |
| Power source | Li-ion battery. 5000 measurements within 8 hours |
| Illuminant Life Span | 5 years, more than 3 million times measurements |
| Display | 3.5-inch TFT color LCD, Capacitive Touch Screen |
| Interface | USB, Bluetooth ®5.0 |
| Data memory | 20000 pcs |
| Language | Simplified Chinese, English, Traditional Chinese |
| Working Environment | Temperature: 0~40℃; Humidity: 0~85% (No Condensation);altitude: less than 2000 m |
| Storage Environment | Temperature: -20~50℃; Humidity: 0~85% (No Condensation) |
| Standard Accessory | Power Adapter, USB Cable, Built-in li-ion battery, User Manual, software(download from the website),White and Black Calibration Board, Protective Cover,Polarization filter box,Locating Plate |
| Optional Accessory | Micro Printer |
| Notes: The specifications are subject to change without notice. | |
FAQs About Spectrodensitometer
The concentration of colored compounds in a solution is determined by the use of a colorimeter test. It can be used to measure the quality of the product. The colorimeter test determines the presence of contamination or observes chemical reactions by measuring the extent to which a solution absorbs light at a given wavelength.
Yes, we can offer quality certification issued by our lab free of charge, or issued by third-party international inspection Organizations with extra charge, please contact us for confirmation.
For accurate results, install a clean and well temperature-regulated booth that is also sheltered from reflective surfaces and direct sunlight. Ambient light in the booth and the surrounding area from where the light is being viewed should not mix.
Threenh Technology with excellent after sale service, Generally, Our Spectrophotometer instrument warranty is one years(Additional support period of 3 years). Within the warranty period, we can offer technique support and parts to parts change, necessarily, our engineers may go to your place for better support. Our instrument have professional After-sales Dept, if you have any technical problem or question with our goods welcome to contact us.
To keep the light box calibrated and to ensure accurate and steady lighting, clean the inside, replace the lamps when needed, check the calibration and record the hours use
The number of reflected light is a measure assigned by a gloss meter as a gloss unit (GU). It is a normalized quantity in which 100 GU is normally a perfect reflection at 60°, and 0° GU is a full diffusion.
Discuss your project with one of our product specialists:
0086 755 26508999We respond to quote requests within 1 business day.
service@3nh.comSubmit a demo request for the product you're interested in.
Get a Demo